Spis treści
Olejki eteryczne to niezwykłe substancje roślinne, które od wieków fascynują ludzi swoimi właściwościami i potencjałem terapeutycznym. Są wykorzystywane w aromaterapii, kosmetologii i medycynie naturalnej, a także jako dodatek do różnych produktów codziennego użytku. Dzięki swojej wszechstronności cieszą się niemalejącą popularnością. Stosowane w sposób odpowiedni mogą przynieść zaskakujące rezultaty, jednocześnie nie powodując skutków ubocznych.
Czym są olejki eteryczne?
Są to koncentraty naturalnych związków chemicznych pozyskiwanych z kwiatów, liści, owoców, kory i korzeni roślin. Każdy olejek ma swoje unikalne właściwości, które wynikają z charakterystycznych dla niego substancji chemicznych. Dla przykładu – olejki z lawendy, waleriany czy grejpfruta słyną ze swojego działania relaksującego i odprężającego. Są bardzo łagodne, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako olejki dla dzieci. Z kolei olejek z drzewa herbacianego jest znany z działania antybakteryjnego i przeciwgrzybiczego. Często bywa stosowany na drobne zmiany skórne. Naturalne olejki eteryczne mogą być cennym wsparciem w walce z rozmaitymi dolegliwościami.
Zastosowanie olejków eterycznych
Właściwości olejków eterycznych można podzielić na trzy główne kategorie – fizyczne, emocjonalne i kosmetyczne. Fizycznie mogą one wspomagać terapię różnych schorzeń i dolegliwości. Olejek majerankowy dobrze radzi sobie z bólami reumatycznymi i migrenowymi, geraniowy poleca się przy infekcjach skórny, a także przy zapaleniu ucha oraz przeziębieniu, natomiast imbirowy może przyczynić się do złagodzenia bólu miesiączkowego.
Olejki mogą także pomagać w regulowaniu emocji i stanu psychicznego. Wspomniana już lawenda, a także rumianek oraz sosna redukują stres i ułatwiają relaksację. Z kolei limonka oraz mięta pobudzają do działania i usprawniają funkcje kognitywne. Mogą być cennym wsparciem podczas pracy intelektualnej.
Aromatyczne oleje są także często wykorzystywane do pielęgnacji skóry oraz włosów, a także jako dodatek do perfum. Ich zapachy są intensywne, unikalne i nierzadko bardzo przyjemne. Wiele osób swoje ulubione naturalne olejki eteryczne nosi jako zapachy dzienne lub wieczorowe.
Jak stosować olejki eteryczne?
Decydując się na skorzystanie z dobrodziejstw aromaterapii, warto pamiętać o przestrzeganiu zaleceń dotyczących używania olejków. Większość z nich nie powinna być aplikowana na skórę w formie nierozcieńczonej i wymaga uprzedniego wymieszania z neutralnym olejem bazowym, na przykład kokosowym. Wygodnym sposobem może okazać się dodanie kilku kropli olejku eterycznego do mieszanki olejowej do masażu.
Popularną formą stosowania olejów eterycznych są inhalacje. Aby je przeprowadzić, wystarczy niewielką ilość produktu wpuścić na gorącą, parującą wodę. Warto przy tym zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć poparzeń, zwłaszcza gdy sięgamy po olejki dla dzieci. Inhalacje można także połączyć z aplikacją zewnętrzną, przygotowując ciepłą kąpiel z dodatkiem kilku kropli aromatycznego produktu. W ten sposób wykorzysta się jego właściwości terapeutyczne oraz pielęgnacyjne.