dziecko na ławce trzyma na kolanach książkę i się uśmiecha

Mleczaki – dlaczego należy dbać o zęby mleczne?

Mimo, że mleczaki stanowią jedynie przejściowy etap rozwoju jamy ustnej, spełniają wiele ważnych funkcji, mających wpływ na nasze życie i zdrowie. Z tego też względu niezwykle ważnym jest, aby prawidłowo o nie dbać. Jak to robić i dlaczego zęby mleczne powinny być objęte należytą opieką? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Czym są zęby mleczne?

Powszechnie wiadomo, że mleczaki są zębami tymczasowymi. W jamie ustnej człowieka pojawiają się najczęściej między 6 miesiącem a 1 rokiem życia. Jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu, spełniają one wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim stanowią fundament dalszego rozwoju jamy ustnej, ustępując z czasem miejsca stałemu uzębieniu. Ponadto odgrywają kluczową rolę w nauce przeżuwania oraz kształtowaniu prawidłowej wymowy. Z uwagi na to, jak ważną funkcję pełnią, tak istotne jest dbanie o ich odpowiednią kondycję.

Dlaczego warto dbać o mleczaki?

Olbrzymim błędem jest myślenie, że skoro mleczaki i tak wypadną, to nie trzeba zawracać sobie nimi głowy. Otóż jak się okazuje, jakiekolwiek zaniedbania w ich kondycji odbijają się negatywnie na stałym uzębieniu. Dlatego tak ważnym jest, aby dokładnie je myć i od czasu do czasu poddawać kontroli w gabinecie stomatologicznym. Przedwczesna utrata zębów mlecznych jest ryzykowna, gdyż może prowadzić do poważnych wad zgryzu, nieprawidłowości w wymowie czy deformacji rysów twarzy.

Jak prawidłowo dbać o zęby mleczne?

O mleczaki trzeba dbać już w momencie, kiedy w jamie ustnej malucha pojawi się pierwszy ząbek. Gdy tak się stanie, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad jego higieny. Na tym etapie wystarczy przemywać ząbki gazikiem, nasączonym letnią, przegotowaną wodą. Czynność tą najlepiej powtarzać po każdym posiłku.

Wraz z rozwojem dziecka, trzeba zaopatrzyć swojego podopiecznego w odpowiednie akcesoria do mycia zębów. Mowa tu oczywiście o szczoteczce i paście dedykowanej najmłodszym. Warto również oswajać dziecko z wizytami u stomatologa. To bardzo ważne, aby regularnie sprawdzać stan jego uzębienia i reagować w porę.

Żeby wizyta u specjalisty przebiegała pomyślnie, a maluch nie zniechęcił się do odwiedzania gabinetu stomatologicznego, najlepiej wybrać miejsce przyjazne najmłodszym. Przykładem jest Dent Medica w Olsztynie. Odpowiednie podejście do malucha, delikatność wykonywania zabiegów oraz miłe usposobienie personelu, to niewątpliwie klucz do sukcesu. W takich warunkach dziecko będzie czuło się bezpiecznie, co pozwoli przeprowadzić ewentualne leczenie i na pewno zaprocentuje w przyszłości.