Spis treści
Nosek małego dziecka musi być czysty i drożny, aby mogło ono swobodnie oddychać. Jak prawidłowo oczyścić nos? Kiedy stosować sól fizjologiczną, a kiedy korzystać z wody morskiej?
Jak oczyścić nos u dziecka?
Przy infekcji nosek dziecka jest zatkany, co uniemożliwia mu swobodne oddychanie. Dopiero po 2-3 latach maluch jest w stanie samodzielnie wydmuchać nos, w związku z czym początkowo trzeba mu w tym pomóc. Aby usunąć wydzielinę z nosa, warto sięgnąć po aspirator. Dostępne są aspiratory manualne, elektryczne, a także aspiratory z możliwością podłączenia do odkurzacza. Te ostatnie wyróżnia największa siła ssąca.
Jeśli wydzielina w nosie jest bardzo gęsta, warto ją najpierw rozrzedzić, wkrapiając do nosa niewielką ilość soli fizjologicznej: https://aptekadlarodziny.pl/sol-fizjologiczna-do-nosa-dla-dzieci.html. Pamiętajmy również o tym, aby użyć jej po odciąganiu śluzu. Po oczyszczaniu noska przy użyciu aspiratora błona śluzowa może być przesuszona. Aby zapobiec nadprodukcji śluzu, warto nawilżyć ją właśnie solą fizjologiczną.
Obecnie nie zaleca się korzystania z gruszek do odciągania kataru. Odsysanie wydzieliny przy pomocy gruszki jest z jednej strony mało higieniczne, a z drugiej – niewystarczająco skuteczne. Dodatkowo jeśli ktoś nie wie, jak prawidłowo korzystać z gruszki, odciągana wydzielina może znaleźć się z powrotem w nosku malucha.
Jak przywrócić drożność noska u dzieci?
Dla podtrzymania efektu uzyskanego dzięki aspiratorowi warto regularnie aplikować do nosa wodę morską: https://aptekadlarodziny.pl/woda-morska-do-nosa-dla-dzieci.html. Izotoniczna woda morska oczyszcza i nawilża śluzówkę. Można z niej korzystać wiele razy w ciągu dnia, w zależności od potrzeb. Jeśli wydzielina jest bardzo gęsta, lepszym wyborem będzie woda hipertoniczna, o wyższym stężeniu, która rozrzedzi gęsty śluz. Z niej można jednak korzystać przez krótszy okres czasu.
Wspomagająco, można sięgnąć po maść rozgrzewającą lub plastry aromatyczne. Plastry są wygodne w stosowaniu. Działają inhalująco, ułatwiając dziecku spokojny sen. Maści rozgrzewające należy wcierać w klatkę piersiową i plecy dziecka. Mają one różne ograniczenia wiekowe, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Dodatkowo wielu rodziców sięga też po inhalacje. Przy bardzo uciążliwym katarze, można aplikować dziecku krople do nosa z substancją obkurczającą: https://aptekadlarodziny.pl/krople-do-nosa-dla-dzieci.html. Działają one szybko, skutecznie i długotrwale. Można z nich korzystać jednak tylko przez 5-7 dni.