kobieta siedzi na wózku inwalidzkim

Sprzęt ortopedyczny w domu. Jak wspierać bliskich po wypadkach?

Wypadek może przydarzyć się w najmniej spodziewanym momencie. Skutki nagłych wydarzeń nierzadko wymagają długotrwałej rehabilitacji. Wsparcie bliskich w takich sytuacjach jest nieocenione, podobnie jak odpowiednio dobrany sprzęt ortopedyczny. Przyjazne otoczenie i właściwa atmosfera mogą znacząco ułatwić przejście przez proces rekonwalescencji. Warto więc wiedzieć, na jakie narzędzia zwrócić uwagę i co robić, aby zaoferować bliskiej osobie pomoc. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury.

 

Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Rehabilitacja po wypadku bywa procesem wymagającym zastosowania specjalistycznych narzędzi. Sprzęt rehabilitacyjny powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Dobrym pomysłem może być zasięgnięcie porady lekarza, fizjoterapeuty lub specjalisty pracującego w punkcie sprzedającym bądź wypożyczającym sprzęt rehabilitacyjny. Fachowiec pomoże w wybraniu optymalnego rozwiązania i doradzi, co będzie najbardziej odpowiednie dla danego przypadku.

Wśród najczęściej stosowanych sprzętów ortopedycznych w przypadku osób po wypadkach można wymienić wózki inwalidzkie, balkoniki do chodzenia i specjalistyczne kule. Jeżeli poszkodowany członek rodziny jest czasowo leżący, można także wynająć specjalne łóżko rehabilitacyjne. Każdy z tych produktów pełni inną funkcję i może stanowić wsparcie na różnych etapach rekonwalescencji. Szczegółowe informacje na temat wypożyczania wózków dla osób z ograniczoną mobilnością można znaleźć pod adresem: https://www.wzso.pl/wypozyczalnia-wozkow-inwalidzkich-warszawa/. Takie rozwiązanie jest bardzo interesujące zwłaszcza w przypadku czasowej niepełnosprawności. Pozwala uniknąć konieczności dokonania zakupu i daje dostęp do specjalistycznego sprzętu w czasie, gdy jest najbardziej potrzebny.

 

Jak wspierać osoby w trakcie rehabilitacji?

Obecność bliskich w okresie rekonwalescencji jest niezwykle ważna. Osoby po wypadkach często potrzebują nie tylko fizycznej pomocy, ale również wsparcia emocjonalnego. Nierzadko zwyczajną rozmową można istotnie podbudować poszkodowanego, poprawić jego samopoczucie i zmotywować do fizjoterapii. Komfort psychiczny można także zapewnić, pomagając pacjentowi w doborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego i towarzysząc mu podczas całego procesu związanego z odzyskiwaniem sprawności.

Regularne rozmowy, motywowanie do ćwiczeń oraz pomoc w codziennych czynnościach mogą przyczynić się do przyspieszenia rekonwalescencji. Warto również pamiętać, aby nie obciążać pacjenta zbyt dużymi oczekiwaniami i pozwolić mu na odpoczynek. Niezwykle istotne jest, aby dostosować tempo rehabilitacji do indywidualnych możliwości danej osoby. W obecnych czasach mamy dostęp do różnego rodzaju sprzętów ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się. Warto zainteresować się różnymi rozwiązaniami, które pozwolą na zachowanie samodzielności i poczucia sprawczości. Przykładem mogą być balkoniki, o których przeczytać można na stronie: https://www.wzso.pl/wpozyczalnia-balkonik-do-chodzenia-warszawa/.