Na czym polega leczenie zobliterowanego kanału?

Na czym polega leczenie zobliterowanego kanału?

Jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzenia leczenia kanałowego są zobliterowane kanały. Co to takiego? To inaczej zarośnięte, niedrożne kanały powstające w wyniku zmian wstecznych, do których doszło w miazdze zęba. Przewlekły stan zapalny miazgi powoduje odkładanie się złogów wapniowych we wnętrzu komory zęba, prowadząc stopniowo do niedrożności.  To natomiast może powodować chorobę odogniskową i być wskazaniem do ekstrakcji zęba. Jak zatem leczyć zobliteryzowany kanał? Odpowiadamy.

Przyczyny niedrożności kanału w endodoncji

Istnieje wiele przyczyn niedrożności kanału, choć do najczęstszych należą:

  •         Zarośnięcie lub zwężenie kanałów zębowych (w większości przypadków problem ten dotyka osoby starsze i jest związany ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie miazgi),
  •         Przewężenia, zagięcia, rozdwojenia kanałów, będące cechą anatomiczną zębów,
  •         Zastosowanie zbyt twardego materiału, a tym samym nieprawidłowe wypełnienie kanałów,
  •         Złamanie narzędzi endodontycznych w trakcie leczenia kanałowego.

Leczenie zobliterowanego kanału – przebieg kuracji

Żeby leczenie zobliteryzowanego kanału przebiegło pomyślnie, powinno być wykonywane przez doświadczonego stomatologa (sprawdź tu: https://www.fabdent.pl/uslugi/endodoncja/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem/udroznienie-zobliterowanego-kanalu/). Po przeprowadzeniu wnikliwej diagnostyki i tomografii komputerowej, specjalista będzie mógł zaproponować pacjentowi leczenie. W trakcie zabiegu, z uwagi na ryzyko perforacji korzenia, konieczne jest użycie mikroskopu endodontycznego. Za sprawą dużego przybliżenia endodonta może zlokalizować oraz usunąć przyczyny obliteracji. Podczas zabiegu udrożnienia kanału specjalista stosuje głównie pilniki ultradźwiękowe. Narzędzia te, pod wpływem drgań, rozbijają elementy blokujące kanał (np. cementy lub masy użyte do wypełnienia kanałów czy złamane fragmenty narzędzi). Dzięki zaawansowanym technologicznie sprzętom możliwe jest precyzyjne opracowanie systemu korzeniowego oraz jego bardzo szczelne wypełnienie.

Leczenie zobliterowanego kanału – a co po zabiegu?

Usunięcie przyczyn obliteracji przez endodontę to tylko jeden z etapów kuracji. Zabieg ten nierzadko wiąże się z koniecznością powtórnego leczenia kanałowego, czyli tak zwanego re-endo. Miejscem, gdzie warto wykonać oba te zabiegi, jest klinika stomatologiczna Fabdent. To miejsce tworzone przez prawdziwych fachowców, którzy przeprowadzają wszelkie terapie zgodnie ze sztuką, z zastosowaniem najwyższej jakości materiałów i profesjonalnych, zaawansowanych technologicznie sprzętów. Jeśli zatem interesuje Cię usunięcie przyczyn obliteracji, jak i leczenie kanałowe (sprawdź tu: https://www.fabdent.pl/uslugi/endodoncja/co-to-jest-leczenie-kanalowe/) – postaw na Fabdent.