Tabletka musująca w szklance wody

Kac nie musi być taki straszny – preparaty wspomagające regenerację organizmu

Kto nie zna złego samopoczucia fizycznego i psychicznego na drugi dzień po mocno zakrapianej imprezie? Jak radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami? Czy istnieją skuteczne sposoby, aby mimo spożywania alkoholu nie mieć kaca na drugi dzień? 

Jak przygotować się do mocno zakrapianej imprezy?

Najlepszą metodą na kaca jest oczywiście abstynencja. Niemniej jednak nie zawsze chcemy rezygnować z picia alkoholu. Aby następnego dnia po imprezie nie musieć walczyć z kacem warto podjąć działania mające na celu jego ograniczenie. Ważne jest zjedzenie czegoś przed spożywaniem alkoholu, a także regularne przyjmowanie posiłków w trakcie imprezy. Równie istotne jest nawodnienie. Dlatego gdy pijesz alkohol, co chwila sięgaj po wodę. Staraj się również nie mieszać różnych rodzajów alkoholi, a gdy możesz wybierz jednak te zawierające najmniej procentów.

Sposoby na złagodzenie uciążliwych objawów kaca

Jeśli jednak następnego dnia po zakrapianej imprezie obudzimy się z bólem głowy, drżeniem rąk, nadwrażliwością na światło i dźwięk, objawami żołądkowo-jelitowymi, nasilonym pragnieniem, uczuciem suchości w jamie ustnej i ogromnym zmęczeniem, oznacza to że dopadł nas kac. Dzieje się tak na skutek działania metabolitów alkoholu, a dokładnie aldehydu octowego, który to odpowiada za większość objawów kaca. Znaczenie ma również bezpośredni negatywny wpływ alkoholu etylowego na nasz organizm. Powoduje on odwodnienie i zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej, dysfunkcje żołądkowo-jelitowe, spadek stężenia glukozy we krwi, a także zaburzenie rytmu dnia i nocy, co przekłada się na pogorszenie jakości snu.

Nie ma jednej skutecznej metody na kaca. To co możemy zrobić to złagodzenie uciążliwych jego objawów. Na dolegliwości bólowe sprawdzą się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy jednak stosować je rozważnie, ponieważ preparaty typu ibuprofen, naproksen czy ketoprofen mogą dodatkowo podrażnić żołądek. Natomiast inny popularny lek na ból bez recepty- paracetamol, w połączeniu z alkoholem wpływa toksycznie na wątrobę. To co jest zdecydowanie najważniejsze następnego dnia po imprezie to nawodnienie. Warto zatem przyjmować większą ilość płynów, a nawet sięgnąć po elektrolity na kaca, które przywrócą równowagę gospodarki wodno-elektrolitowej i dodadzą energii (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/tabletki-elektrolity-na-kaca.html). Bardzo ważny na kaca jest odpoczynek. Trzeba dać organizmowi czas na regenerację. Natomiast jeśli w kolejne dni również czujemy się mocno osłabieni warto kontynuować stosowanie elektrolitów i ewentualnie sięgnąć po magnez i ziołowe preparaty, które dodadzą nam energii (sprawdź: https://aptekadlarodziny.pl/tabletki-suplementy-witaminy-na-zmeczenie-i-brak-energii.html).

Złe samopoczucie na skutek nadmiernego spożycia alkoholu towarzyszy ludziom od wieków i nie znaleziono jeszcze skutecznego i uniwersalnego sposobu na kaca. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste sięganie po alkohol może być opłakane w skutkach zarówno zdrowotnych, jak i społecznych.